euras pries doleriOficialus bendrosios Europos valiutos - euro kursas Lietuvos lito atžvilgiu yra fiksuotas ir naudojamas kaip bendrasis buhalterinis vienetas. Oficialus lito ir Euro poros santykis yra fiksuotas ties - 3,4528 lito už 1 eurą riba. Šis valiutų surišimas įsigaliojo nuo 2002 m. 02 mėn 2 dienos, kuomet buvo patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei paskelbtas Lietuvos žiniose (Žin., 2002, Nr.12-417) bei Lietuvos banko valdybos (Žin., 2002, Nr.12-453) nutarimais.

Iki 2002.02.02 Lietuvos litas buvo susietas su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) doleriu (USD). Vienas JAV doleris buvo vertinamas 4 lietuviškais litais. Tuo metu kuomet buvo svarstoma galimybė palikti litą susieta su doleriu ar fiksuoti su neseniai įvesta bendra Europos sąjungos valiuta - euru, buvo daug spekuliacijų apie tai, kad neverta to daryti.

Būtent Jungtinių Amerikos Valstijų doleris ilgą laiką buvo laikoma stabiliausia pasaulyje valiuta, nors ir jau senai buvo atsietas nuo aukso. Tačiau po Rugsėjo 11 tororo aktų bei pasekoje prasidėjusio karo Afganistane USD vertė nuolatos krito. Kol 2008 metų krizės akivaizdoje buvo praradęs bemaž pusę savo vertės, Euro atžvilgiu.

 

Euras nuo savo pasirodymo daugumos specialistų bei forex valiutų rinkos prekeivių buvo vertinamas dėl savo stabilumo bei patikimumo. Tačiau ir ši valiuta susidure su sunkumais. Pasaulinei finansų krizei palietus Europą, itin nukentėjo silpnesnės Euro zonos valstybės, tokios kaip Graikija, Ispanija, Italija, Airija. Šių šalių Vyriausybės buvo priverstos kreiptis į tarptautinį valiutos fondą, dėl finansinės pagalbos suteikimo. Šios niūrios žinios nusmugdė bendrosios Europs valiutos - Euro kursą.

Smukęs Euro kursas bei įsigalėjusi bankų krizė Ispanijoje įtakojo, kad Doleris Euro atžvilgiu sustiprino savo pozicijas ir 2012 metų antrą ketvirtį pasiekė jau daug metų nematytas aukštumas.

Lietuva nesėkmingai bandė įsivesti eurą, tačiau dėl neatitikimo Mastrichto kriterijams, to padaryti nepavyko. Nuo 2012 metų, sausio 1 dienos, prie euro zonos prisijungė mūsų kaimyninė Estija. Šiuo metu euras yra naudojamas kaip nacionalinė valiuta 18 Europos sąjungos (EU) valstybių, 3-ose ne Europos Sąjungos ir ne eurozonos valstybėse (Monakas, Vatikanas, San marinas) bei 3 valstybėse, kurios šią valiutą įsivedė vienašališkai, tai Andora, Kosovas ir Juodkalnija.