Skaičiuoja EurusAnt nosies kabo data, kuomet litą pakeis euras. Kuo ši data arčiau, tuo kai kurie žmonės labiau panikuoja. Pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimai, kad pasikeitus valiutoms kai kuriems pabrangs paskolos. Dėl to panika tik dar labiau pakilo. Iš tiesų kilimas nėra ypatingai didelis, tačiau slegiant finansiniams sunkumams – tai pasijaus – paskolos vidutiniškai brangs 1 procentu. Tai yra, jei pasiskolinote 100 tūkst. litų, per metus paskola Jums pabrangs 1000 litų.

Nors paskolos ir brangs, pradžiai bankas, kurio klientams tai gresia, žada pereinamąjį laikotarpį, tikintis, kad įsivedus eurą Lietuvos reitingas pakils ir taip paskolos suma sumažės (paskolos, kurioms planuojamas brangimas sudarytos įvedant kelias sudedamąsias dalis, tarp kurių ir šalies ekonominis rodiklis). Žinoma, tai yra tikimybė ir prognozės, o realūs rezultatai paaiškės tik atėjus terminui. Šiuo metu dauguma klientų sunerimę ir pasipiktinę, tačiau imdami paskolą jie turėjo pasidomėti apie tai, iš ko sudarytos jų įmokus ir ką kiekviena sudedamoji dalis reiškia, kaip stipriai ir dėl kokių veiksnių ji gali kisti. Šis taikytas metodas buvo ypač naudingas siekiant kuo lengviau pasiskolinusiems klientams ištverti sunkmečius, kadangi jų metu palūkanos turėjo sumažėti. Taigi, investuodami į savo saugumą vienoje situacijoje klientai susidūrę su paskolos pabrangimu esant kitokiai situacijai.

Dalis klientų susimąstė apie paskolos refinansavimą, dar kiti tikisi, kad esamas bankas pasiūlys kokį nors palankesnį sprendimą. Tuo tarpu pats bankas žada ne tik pereinamą laikotarpį, bet ir nurodo, kad ateityje paskolos įmokos gali mažėti, jei susiklostys tam palanki situacija. Taigi, klientams belieka tikėtis, kad tokia situacija susiklostys ir paskolos vėl bus pigios.

Dėl susiklosčiusios situacijos kaltinti vien tik banko ir euro įvedimo nereikėtų. Čia vėlgi suveikė tai, kad dauguma imdami paskolą džiaugiasi galėdami įsigyti svajonių būstą, bet nesigilina į sutarties sąlygas, kad ir kaip dažnai tai būtų pabrėžiama. Tie kurie gilinosi į sutarties sąlygas, įvertino galimą situaciją, riziką išaugti paskolai, tikėtina, šiuo metu visai nesigraužia, nes puikiai supranta, kad tai natūralus procesas, o galbūt jie pasirinko kitą banką, kuriame buvo siūlomos kitos įmokų sudedamosios dalys ir esant šiai situacijai paskolos nepabrango. Vėl gi, nėra garantijos, kad esant kitokiai situacijai kitame banke situacija nebus tokia pati. Taigi, kad ir koks sprendimas Jums atrodė ir atrodo priimtinesnis, jo negalite pasirinkti neskaitydami sutarties sąlygų.

Matydami tokią situaciją ir galvodami apie paskolos ėmimą atkreipkite dėmesį į paskolos sutarties sąlygas, įsigilinkite į kiekvieną punktą ir nepagailėkite laiko pasidomėjimui, neaiškių vietų įsisavinimui. Dar geriau jei galite kreiptis pagalvos į nešališką specialistą, kuris patartų dėl paskolos, suteiktų papildomos naudingos informacijos, galinčios Jus apsaugoti nuo kai kurių ne itin sąžiningų punktų Jūsų atžvilgiu.