Antradienį (2012 birželio 26 d.) Euro kursas buvo žemiausias dolerio atžvilgiu vertinant paskutinių dviejų savaičių laikotarpį. Tokį euro smukimą lemia tai, kad mažėja vilčių, jog vyksiančiame ES viršūnių susitikime bus susitarta dėl vieningos strategijos, padėsiančios išbristi iš ekonominės krizės Europoje.

Tvyrančios niūrios nuotaikos Europoje lėmė tai, jog Japonijos jena pakilo dolerio atžvilgiu ir išsikapstė iš žemiausio per paskutinius du mėnesius taško. Nepaisant to, jenos kursas vėl gali kristi dėl Tokijuje tvyrančių prieštarų ministro pirmininko Yoshihiko Noda siūlomai mokesčių didinimo politikai.

Pirmadinį euro kursas nukrito iki 1,24713 dolerių už vieną eurą, ir yra žemiausias nuo birželio 12, kai euro kursas dolerio atvilgiu buvo 1,2507. Vokietijos kanclerė Angela Merkel įnešė į finansines rinkas daug abejonių dėl to, jog ES pavyks išleisti bendras visai euro zonai obligacijas, padėsiančias išvengti krizės padarinių prasiskolinusioms šalims. Tokį spendima kanclerė pavadino ekonomiškai neteisingu. Be to, ji teigia, kod obligacijų išleidimas į rinką atneš priešingus rezultatus, negu tikimasi.

 

Graikijos naujasis finansų ministras pirmadienį nebuvo prisaikdintas, nes dėl ligos buvo nugabentas į ligoninę. Graikijos vyriausybėje kilo šiokia tokia sumaištis, sprendžiant klausimus dėl paskolos sąlygų Graikijai sušvelninimo, kadangi Graikijos ministras pirmininkas taip pat nedalyvavo vyriausybės pasitarime dėl neseniai atliktos akies operacijos.

Kipras tapo penktąją euro zonos šalimi, paprašiuse iš Briuselio ekonominės pagalbos. Toks Kipro žingsnis atskleidė Europos nesugebėjimą suvaldyti vis gilėjančią ekonominę krizę. Aišku, vertinant Kipro ekonomikos mastus, šaliai kilusios problemos yra beveik niekinės, bendrame ES konteste. Tuo tarpu Ispanija oficialiai paprašė paskolos, kurios dydis siekis 100 mlrd. eurų. Paskola reikalinga tam, būtų atsatytas šalies bankų kapitalas. Tiklus finansinės paramos dydis turėtų paaiškėt vėliau.

Visi šie įvykiai Europoje žlugdo viltis, kad ES viršūnių susitikime, vyksiančiame birželio 28-29 dienomis, pavyks sudaryti efektyvų veiksmų planą, padėsiantį išbristi iš gilėjančios ekonominės krizės, grąsinančios sužlugdyti ne tik Ispanijos bet ir Italijos ekonomiką. Azijos rinkos būsimą ES susitikimą vertina gana skeptiškai. Teigiama, kad net neverta dėti vilčių į tai, jog bus susitarta dėl veiksmingos ir vieningos strategijos.

Dėl tvyrančio skeptisizmo euro kursas taip pat nukrito ir jenos atžvilgiu, pasiekdamas 97,72 jenų ribą.

Jenos atžvilgiu krito ne tik euras bet ir doleris. Pirmadienį dolerio kursas jenos atžvilgiu buvo 79,55. Nepaisant tokio jenos pakilimo pagrindinių pasaulio valiutų atžvilgiu, manoma, kad tokie pokyčiai gali būti trumpalaikiai. Viena iš priežaščių, galinčių lemti jenos smukimą yra pasiprišinimas Japonijos ministro pirmininko siūlomam mokesčių didinimo planui.

Manoma, kad nesutarimai vyriausybėje gali iššaukti pirmalaikius rinkimus. Tuo tarpu pats ministras pirmininkas Noda mano, jog surinks pakankamai pritariamų balsų parlamrente, kadangi siūlymą palaiko dvi pagrindinės opozicinės partijos. Iš kitos pusės, kadangi nemaža dalis valdančiosios partiojos narių grasina balsuiti prieš siūlomus įstatymų pakeitimus, lieka rizika, jog bus prarasta parlamentinė dauguma. Toks susiskaldymas gali lemti pirmalaikius parlamento rinkimus.